Lietuvos Prezidentas Gitanas Nausėda įteikė „Globalios Lietuvos“ apdovanojimus iškilmingoje ceremonijoje, kuri vyko Prezidentūros Kolonų salėje. Penktadienį čia buvo pagerbti Lietuvoje ir užsienyje gyvenantys žmonės, kurie, sukaupę tarptautinės profesinės patirties, išlaikė su tėvyne glaudžius ryšius ir vedė ją į priekį savo laimėjimais – inovatyviomis idėjomis, perspektyviais verslais, mokslo atradimais ar pripažinimu kultūros lauke. Jo Ekscelencija yra šių apdovanojimų globėjas.
„Jau mažiausiai šimtą metų mes esame galinga daugybę įvairiaspalvių diasporų turinti valstybė, kurios tvirtybė glūdi visų pirma Lietuvos žmonių protuose ir širdyse. Ir nesvarbu, kur mes gyvename, – tol, kol tikime laisva, klestinčia ir solidaria Lietuvos valstybe, kol vadovaujamės prieš 70 metų sukurtos Lietuvių chartijos idealais, mes ne tik išliksime, bet ir visi kartu augsime bei stiprėsime“, – sakė Prezidentas.
Šalies vadovo teigimu, šių asmenybių, mūsų šalies šviesulių ir pavyzdžių, dėka šiandien galime kalbėti apie ryškią Lietuvą kompaktiškame pasaulyje. Jie primena mums, kad šiuolaikiniame pasaulyje, klestint naujoms technologijoms ir inovacijoms, galimybės idėjų proveržiui yra milžiniškos – tereikia jomis sumaniai pasinaudoti.
Pasak Prezidento, 2019-ieji – Pasaulio lietuvių metai – buvo turtingi Lietuvos žmonių pasiekimų pasaulyje, o užsienyje gyvenančių lietuvių balsas ir darbai – vis labiau girdimi Lietuvoje. Prezidentas pabrėžė, kad visi esame pasaulio lietuviai, stiprūs tada, kai esame kartu. Šviesiausių protų, talentų, profesionalų iš viso pasaulio pasiryžimas aktyviai dalyvauti kuriant mūsų šalies ateitį – tai didelio patriotizmo apraiška, įkvepianti visus stiprinti vienos Lietuvos idėją, auginti pagarba ir pasitikėjimu grįstą valstybę.
Šiemet 10-metį minintis „Globalios Lietuvos lyderių“ tinklas jungia daugiau nei 2 tūkstančius profesionalų iš 50 pasaulio valstybių ir 25 lietuvių profesionalų klubus, kurie savo žiniomis, ryšiais ir patirtimi prisideda prie globalių galimybių mūsų šaliai kūrimo, Lietuvos vardo garsinimo ir ekonomikos stiprinimo.
„Globalios Lietuvos“ apdovanojimuose šiais metais išskirtos šešios nominacijų kategorijos: „Už sugrįžimą pokyčiams regionuose“; „Už sugrįžimą investicijomis“; „Už sugrįžimą mokslo žiniomis“; „Už lietuvių pasaulyje telkimą“; „Už Lietuvos vardo garsinimą pasaulyje“; „Už viso gyvenimo nuopelnus“.
Nominacija „Už sugrįžimą žiniomis“ apdovanotas Lietuvoje ir JAV dirbantis prof. dr. Arminas Ragauskas. Apdovanojimas „Už sugrįžimą investicijomis“ įteiktas Mariui Jakuliui-Jason už nuoseklų ilgametį įvairių Lietuvos verslo sričių tobulinimą ir investicijas į ateitį. Nominacija „Už lietuvių pasaulyje telkimą“ atiteko visame pasaulyje veikusiai pilietinei iniciatyvai „Mūsų metas DABAR“, vadovaujamai Rimvydo Baltaduonio. Apdovanojimas „Už šviesuolių sugrąžinimą ir įgalinimą veikti“ įteiktas prof. habil. dr. Eugenijui Arvydui Janulaičiui, kuris jau daug metų suteikia stipendijas ypač gabiems gyvybės mokslų doktorantams, steigia laboratorijas jų tyrimams. Nominacijos „Už sugrįžimą pokyčiams regionuose“ nugalėtojas tapo Vytautas Jonas Juška, į Lietuvą grįžęs po 50 metų, praleistų Australijoje, kur aktyviai puoselėjo lietuvybę. Jis toliau dirba su lietuviškomis organizacijomis, keliauja po Lietuvą su kūrybiniu projektu „Lietuviais esame mes gimę!“ Apdovanojimas „Už viso gyvenimo nuopelnus“ atiteko Čikagoje leidžiamam pasaulio lietuvių laikraščiui „Draugas“. Tai seniausias pasaulyje be pertraukos leidžiamas lietuviškas laikraštis. Šiemet jis švenčia 110-ąjį gyvavimo jubiliejų.
Apdovanojimas „Už Lietuvos vardo garsinimą“ buvo skirtas šioms moterims: operos solistei Asmik Grigorian, operos „Saulė ir jūra (Marina)“ autorėms Rugilei Barzdžiukaitei, Vaivai Grainytei ir Linai Lapelytei, dirigentei Mirgai Gražinytei-Tylai, mokslininkei Agnei Kajackaitei, knygos „Lapė yra laimė“ autorėms Evelinai Daciūtei ir Aušrai Kiudulaitei, mokslininkei Urtei Neniškytei, filmų prodiuserei Linetai Mišeikytei.
Laureatams valstybės vadovas įteikė skulptoriaus Stasio Žirgulio statulėles „Globali Lietuva“, simbolizuojančias ryšį su pasauliu, stiprybę ir integraciją.
Prezidento komunikacijos grupės inf.
Justino Auškelio nuotr.