Pradinis / Šeima ir sveikata / Kaip formuoti tinkamus vaiko finansinius įpročius?

Kaip formuoti tinkamus vaiko finansinius įpročius?

Psichologinės sveikatos specialistai pastebi, kad dažnai vaikai įsivaizduoja, jog pinigai gaminami neribotai, ypač dabar, kai pinigai laikomi elektronine forma ir juos galima nevaržomai leisti. Kaip tėvai gali formuoti tinkamus vaiko finansinius įpročius, naudodami kišenpinigius ar banko kortelę, pasakoja specialistai.

Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro vadovas Martynas Marcinkevičius mano, kad vaikai jau nuo ankstyvos vaikystės turėtų gauti kišenpinigių ir gebėti jais atsakingai naudotis. Pasak jo, jeigu tėvai nesuformuos gerų finansinių įpročių vaikystėje, vėliau jaunuoliai, įžengę į didesnės atsakomybės laikotarpį, gali pridaryti didelių klaidų ir gauti skaudžių pamokų. 

Gydytojo nuomone, nuo pat mažumės vaikai privalo suprasti, jog įvairūs daiktai bei malonumai turi savo kainą. Tai labai svarbu akcentuoti net perkant saldainius, ledus ar žaislus. 

„Tėvai vaikui neturėtų sudaryti įspūdžio, kad pinigų turi viskam ir visada, todėl galima įsigyti bet ką. Atvirkščiai, atžaloms kaip tik reikia paaiškinti, jog pinigų kiekis yra ribotas. Kai prasideda besaikis vaikų norų tenkinimas, tai jau vadinčiau auklėjimo spraga. Vaikams pradėti aiškinti apie finansinę daiktų vertę skatinčiau kuo anksčiau“, – sako M. Marcinkevičius. 

Specialistas skatina tėvus iš anksto pradėti formuoti vyresnių vaikų finansinius gebėjimus – kad ir naudojantis banko kortele. „Sveikintina, jei tėvai į kortelę perveda kad ir smulkias, bet fiksuotas pajamas, kurias jų atžala jau gali planuoti – dalį lėšų išleisti, dalį atsidėti taupyti“, – teigia jis. 

Skatina laikytis užsibrėžtų taisyklių

M.Marcinkevičius primena apie atvejus, kai parduotuvėse vaikui klykiant, zyziant ar rėkiant tėvai užsimerkia ir nuperka išsvajotą pirkinį.

„Vaikui turint kišenpinigių, tokios problemos nebelieka: užsimanei žaislo – prašom, pirk. Bet nusipirkęs šį žaislą negalėsi pirkti kažko kito. Taikant tokius metodus vaikui dar labai anksti pradės formuotis tinkami įpročiai – tėvams ateityje tai kels gerokai mažiau galvos skausmo. Be abejo, norėčiau pabrėžti, jog nekalbu apie būtinuosius vaiko poreikius, maistą ar drabužius – kraštutinumo griebtis neprotinga“, – sako jis.

Specialistas pabrėžia, kad nustatytų finansinių taisyklių reikėtų laikytis ir atžalos šeimai. „Finansinės taisyklės turėtų būti visos šeimos susitarimas, nes po vizito pas senelius grįžus su pilnu krepšiu žaislų ir kišenpinigių planavimas netektų prasmės. Todėl ir seneliai, linkėdami gero, turėtų pagalvoti, jog naudingiau išskirti tam tikrą sumą į vaiko biudžetą kaip papildomas pajamas. Jeigu vaikui taisykles jau sukūrėte, labai svarbu jų visapusiškai laikytis“, – sako M. Marcinkevičius.

Pradėti nuo pirmosios kortelės

Šiaulių banko kasdienės bankininkystės direktorius Andrius Kamarauskas pritaria, kad diegti finansinio raštingumo pagrindus reikia dar vaikystėje. Darželyje ar mokykloje apie pinigus vaikai mokomi dar mažai, tad pagrindinė atsakomybė tenka tėvams. 

Lietuvoje nuo 7 metų vaikams tėvai jau gali atidaryti banko sąskaitą, susietą su mokėjimo kortele. Gavęs savo mokėjimo kortelę, vaikas jau suvokia, kad gali savarankiškai disponuoti pinigais. Pervedus didesnę pinigų sumą, su vaiku verta pasitarti, ką jis su šia pinigų suma ketina daryti – kaip ją paskirstys per ilgesnį laikotarpį, kiek ketina taupyti norimam daiktui ar pomėgiui. Svarbu vaikui paaiškinti, kad jis reguliariai kontroliuotų sąskaitos likutį, gebėtų suvokti, kad, išleidus pinigus dabar, jų pritrūks vėliau.

Esant baimių, kad vaikas gali išleisti didesnę kortelėje esančią sumą, tėvai gali kontroliuoti kortelės limitus ir taip apriboti perteklinį išlaidavimą. Kortelė vaikams gali kelti pagundą atsiskaityti internetinėje erdvėje, bet tėvai gali atskirai apriboti ir interneto mokėjimus.

„Vaikui tik pradėjus naudotis kortele, galima nustatyti nedidelį dienos išlaidų limitą ir, jam augant, formuojantis jo finansiniams įgūdžiams, tą limitą pamažu didinti. Paauglystėje jau pravartu supažindinti su mokėjimais internetinėje erdvėje, elektroninės bankininkystės naudojimu. Taip vaikas po truputį bus įvedamas į suaugusiųjų pasaulį, o jūs būsite ramesni, kad formuojate finansiškai atsakingą asmenybę, ir jam pačiam leisite suprasti, jog juo pasitikite ir leidžiate tapti vis savarankiškesniam“, – pataria Šiaulių banko specialistas A. Kamarauskas.

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top